Ako kombinovať rastliny v záhrade

Aj vy ste sa neraz zamysleli nad tým, čo s čím sadiť? Ak chcete vedieť, na čo myslieť, aby záhradka nielen pekne vyzerala, ale robila vám dlho aj radosť, ste tu správne. Spísali sme pre vás praktické tipy, ako môžete vytvoriť krásnu a pestrú záhradu, ktorá bude lahodiť oku a zároveň budú rastlinky spolu harmonicky rásť. 

farebna-zahrada

Na čo myslieť na úvod?

Predtým, ako sa rozhodnete urobiť nákup, dôsledne plánujte. Vďaka tomu si môžete ušetriť kopec času a námahy. Stačí dodržať pár základných zásad a "misia" sa rozhodne podarí. Pamätajte, že nie je hanba pýtať sa. Aj my v Motyčkove vám radi odpovieme na všetky vaše otázky. 

Zladiť estetickosť a funkčnosť dohromady vyzerá ako veľká alchýmia. Nie je to celkom tak. Nároky na pôdu, vlhkosť a svetlo sú tými najzákladnejšími kritériami, pri dodržaní ktorých sa vám rastliny určite odvďačia. Vyberte si preto tie, ktoré sa dobre prispôsobia klimatickým podmienkam a pôde práve vo vašej záhrade. 

Pred sadením si zistite aj to, ako široko sa budú jednotlivé kusy rozpínať“. Niektoré rastliny môžu byť agresívne a môžu tlačiť na iné, čo môže viesť k ich oslabeniu až úhynu. Dobrým príkladom je mäta, ktorej dlhé vetvy rastú nahor a potom sa preklopia a zakorenia, čím sa rastlina rozšíri kamkoľvek dosiahne. Presne preto je  potrebné ju pri výsadbe zadržiavať, ak si neželáte, aby sa voľne šírila. 

Plodiny či kvety sa však o seba vedia navzájom aj "postarať". Niektoré druhy totiž napríklad odplašia škodcov, čím ochránia aj svojho "suseda". 

V prvom kroku myslite aj na termín výsadby, ten je pre prosperovanie rastlín kľúčový. Prízemné mrazy sú totiž nepriateľom mnohých rastlín, preto ich nepodceňujte a buďte trpezliví. Čas na sadenie raz určite príde. :)

 

Overené kombinácie

Existuje nespočetné množstvo rôznych druhov rastlín, preto sme sa rozhodli vybrať najobľúbenejšie produkty z našej ponuky na e-shope a poradiť vám, s čím sa budú "kamarátiť". To je len pár kombinácií, ktorými rozhodne nič nepokazíte. 

 

Šalvia hájna (Salvia nemorosa)

salvia-hajna

+ Rozmarín: keďže ide o dve aromatické byliny, veľmi dobre sa dopĺňajú. Oba druhy majú porodbné požiadavky na svetlo a pôdu, takže ich môžete pestovať spolu. 

Levanduľa: ako levanduľa, tak aj šalvia sú medonosné rastliny, ktoré priťahujú včely a ďalšie opeľovače. Obe sú príznačné svojou vôňou a farbou kvetov, takže v záhrade tvoria krásnu kombináciu. 

+ Cesnak: šalvia s cesnakom pekne ladia nielen na tanieri, ale aj v záhrade kvôli podobným požiadavkám na pôdu. 

+ Okrasné trávy: šalviu môžete doplniť okrasnými trávami, pretože sa dopĺňajú v podobnej pôde a tiež po estetickej stránke.

 

Pivónia bylinná

pivonia-bylinna

+ Liatra: je vysoká a úzká, plná fialových kvetov, ktoré vytvoria pekný kontrast k pivóniam.

+ Klinček: je nízky, ale plný kvetov. Kombinácia klinčekov s pivóniami môže byť krásna, pretože klinčekové kvety sú jemnejšie a ich farba sa krásne dopĺňa s pivóniami.

+ Okrasné trávy: tie sú univerzálne. Okolo pivónií môžete zasadiť aj niekoľko druhov tráv. Tieto rastliny pridajú do záhrady textúru a hĺbku a ich vzhľad bude pekne kontrastovať aj s kvetmi pivónií.

 

Rozchodník takesimenský

rozchodnik-takesimensky

Rozchodník je vďaka svojmu vzhľadu a farebným kvetom skvelou doplnkovou rastlinou pre rôzne záhradné kompozície. Táto rastlina sa dobre kombinuje s mnohými druhmi trvaliek, skalničiek a kvetov, ktoré sú vhodné pre slnečné alebo polotienisté stanovište.

+ Chryzantémy

+ Okrasné trávy

+ kvety ako Rudbekia či Echinacea

+ Veternica

+ Flox 

 

Krásnoočko

krasnoocko

Táto rastlina rastie do výšky približne 30 až 60 cm a preferuje slnečné alebo mierne polotienisté miesta s dobre priepustnou pôdou. Bude prosperovať v spoločnosti s týmito rastlinkami. 

+ Ostružiny (Rubus) - vysoké trvalky s mnohými bielymi kvetmi a ostrými tŕňmi

+ Echinacea purpurea - krásne fialové alebo ružové kvety, ktoré kvitnú po celé leto

+ Skalničky - nízke trvalky s hustom kobercovitým rastom a jasnými kvetmi, ktoré kvitnú v lete a na jeseň

 

Alchemilka mäkká

alchemilka-makka

Táto rastlina je veľmi univerzálna a dá sa kombinovať s mnohými inými druhmi kvetov a rastlín v záhrade. 

+ Stračonôžka (Delphinium): jej kvety budú veľmi pekným doplnkom pre alchemilku mäkkú. Alchemilka sa môže použiť ako okrajovka pre Delphinium, kde podčiarkne jeho intenzívnu farbu.

+ Astra: alchemilka mäkká a astry sú obľúbenou kombináciou v záhradách. Astry sú trvalky s kvetmi v rôznych farbách, ktoré kvitnú v lete a na jeseň. Môžete ich zasadiť  vedľa seba a spoločne vytvoria kontrastné farebné kombinácie.

 

Celkovo platí, že pri kombinovaní rastlín v záhrade je dôležité zvážiť ich nároky na rast a ich schopnosť súťažiť s inými rastlinami. Ak zvolíte vhodné rastliny, ich umiestnenie a doprajete im pravidelnú starostlivosť v podobe výživných hnojív, budete sa dlho tešiť zo zdravej a rozkvitnutej záhrady.